ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΟΜΑΔΑΣ ΦΟΙΤΗΤΩΝ, ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ ΚΑΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΣΥΝΕΡΓΑΤΩΝ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΘΕΟΛΟΓΙΑΣ ΤΟΥ Ε.Κ.Π.Α. ΜΕ ΤΟΝ ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΟ ΠΑΤΡΙΑΡΧΗ - [10.05.2024]

Friday 10 Μαΐου 2024

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Στο πλαίσιο πενθήμερης εκπαιδευτικής επίσκεψης στην Κωνσταντινούπολη, που, υπό τον υπεύθυνο Αναπλ. Καθηγητή κ. Μάριο Κουκουνάρα Λιάγκη, πραγματοποιούν φοιτήτριες και φοιτητές του Τμήματος Θεολογίας της Θεολογικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών (Ε.Κ.Π.Α.), και μέντορες εκπαιδευτικοί θεολόγοι, συνεργαζόμενοι με το Τμήμα Θεολογίας,  συναντήθηκαν σήμερα Παρασκευή, 10 Μαΐου 2024, με τον Παναγιώτατο Οικουμενικό Πατριάρχη Κύριο Βαρθολομαίο Α΄, ο οποίος τους υποδέχθηκε εγκάρδια και τους ενημέρωσε για τους θεολογικούς και ακαδημαϊκούς διαλόγους που διεξάγει το Οικουμενικό Πατριαρχείο και τη σημασία που έχει να διακατέχεται η εκπαίδευση από το ίδιο πνεύμα. Τόνισε, επίσης, την αξία της σχέσης του Οικουμενικού Πατριαρχείου με την Θεολογική Σχολή του Ε.Κ.Π.Α., που έχει συντελεστεί τα τελευταία χρόνια. Ακολούθησε ανταλλαγή αναμνηστικών για την συνάντηση και ο Παναγιώτατος προσκλήθηκε να μιλήσει ως κεντρικός ομιλητής στην έναρξη του νέου Μεταπτυχιακού Προγράμματος Σπουδών, το οποίο οργανώνεται από το Τμήμα Θεολογίας, τη Φιλοσοφική Σχολή και το Συμβούλιο της Ευρώπης.

Εκ της Κοσμητείας
της Θεολογικής Σχολής